استانداردهای کابینت آشپزخانه از اندازه تا نحوه نصب را بشناسیم
جولای 18, 2019 0

استانداردهای کابینت آشپزخانه از اندازه تا نحوه نصب را بشناسیم

وجود آشپزخانه برای تمام منازل امری ضروری است و وجود کابینت نیز برای هر آشپزخانه بسیار لازم و همانند سایر ملزومات موجود در آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. به دلیل همین اهمیت، استانداردهایی برای ساخت و نصب کابینت آشپزخانه در نظر گرفته شده است که توجه به آنها در تمام مراحل اندازه گیری و ساخت کابینت بسیار مهم و منطقی می باشد. در ادامه به بررسی استانداردهای لازم برای ساخت کابینت آشپزخانه می پردازیم.

استانداردهای اندازه

اندازه و ابعاد، از موارد با اهمیت جهت ساخت کابینت های آشپزخانه محسوب می شود. استانداردهای ابعاد و اندازه کابینت، پس از بررسی شرایط مختلف، آزمون و خطا و دسترسی آسان به طبقات و قسمت های مختلف حاصل شده است که البته با توجه به شرایط آشپزخانه مانند ارتفاع سقف و یا بر اساس نیاز، قابل تغییر می باشند. درصورتی که قصد ساخت کابینت با ابعاد مورد نظر خود را داشته باشید می بایست علاوه بر رعایت استانداردهای لازم، از مشورت با افراد متخصص در این زمینه نیز بهره ببرید. برای نصب کابینت مطابق استاندارد شما معمولا از افراد حرفه ای استفاده می کنید که قیمت نصب کابینت را به صورت تعرفه صنف اعلام می کنند، این افراد بر اساس متراژ و سختی نصب فعالیت می کنند و برعکس تصور همگانی از قیمت نصب کابینت، در اصل این قیمت ها به نسبت تعرفه در نهایت برای شما بسیار پایین تر از افراد غیر متخصص در می آید. در نظر داشته باشید که هزینه نصب کابینت در اصل یک مقدار روشن نیست، چون بالاخره هر کابینتی در واقع نسبت به نوع و اندازه هزینه های متفاوتی را خواهد داشت، اما در کل بهترین چاره انتخاب مجموعه هایی مثل امپریال کابینت است که هزینه نصب در آنها به صورت رایگان انجام می شود. از جمله استانداردهای اندازه برای ساخت کابینت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- فاصله استاندارد کابینت بالا و پایین

تمام کابینت ها در آشپزخانه از دو ردیف کابینت های بالایی و کابینت های پایینی(زمینی) تشکیل می شوند. ارتفاع کابینت های بالایی از سح کابینت های پایینی در گذشته معمولا ۴۵ سانتی متر بوده است اما این اندازه با اندکی تغییر به ۵۰ سانتی متر تغییر یافته است. این اندازه در صورتی که کمتر شود مسلمأ مشکلات زیادی را در هنگام کار و استفاده از آنها به همراه خواهد داشت و در صورتی که این ارتفاع از حد استاندارد ۵۰ سانتیمتر بیشتر شود ممکن است دسترسی به اقلام داخل کابینت را مشکل سازد.

۲- فاصله کابینت پایین با کف زمین

کابینت‌های پایین یا زمینی دارای پایه‌هایی هستند که باعث ایجاد فاصله‌ای با کف زمین می شود و مانع از پوسیدگی کابینت می شود. این فاصله حدود ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر می باشد.

۳- ارتفاع استاندارد کابینت زمینی

از جمله اندازه های استاندارد در ساخت کابینت که کمترین امکان تغییر را دارد، ارتفاع کابینت های زمینی است. این امکان کم تغییر به دلیل شرایط و معماری داخلی در اغلب خانه ها می باشد. ارتفاع استاندارد در کابینت های زمینی ۸۷٫۵ سانتی متر و با در نظر گرفتن سنگ یا صفحه روی کابینت به ۹۰ سانتی متر می رسد.

۴- عمق استاندارد کابینت زمینی

عمق کابینت های زمینی با به صورتی باشد که با سایر لوازم آشپزخانه مانند یخچال و ماشین لباسشویی و… هم ردیف باشد. استاندارد این عمق ۶۰ سانتی متر است. استاندارد عمق کابینت این امکان را می دهد که بتوان براحتی به وسایل انتهای کابینت، دسترسی داشت.

۵- ارتفاع استاندارد کابینت های بالایی

با توجه به فاصله کابینت های بالا و پایین، استاندارد مشخصی برای ارتفاع کابینت های بالایی در نظر گرفته شده است. ارتفاع استاندارد کابینت های بالایی معمولا ۳۰، ۹۰ و ۱۲۰ سانتی متر می باشد که کابینت های با ارتفاع کمتر در بالای یخچال و کابینت های با ارتفاع بیشتر را به عنوان ویترین استفاده می شوند.

۶- عمق استاندارد کابینت بالایی

استاندارد عمق در کابینت های بالایی می بایست کمتر یا هم اندازه با کابینت های زمینی باشد به همین علت حداکثر عمق برای کابینت های بالایی ۶۰ سانتی متر است.

استانداردهای لازم برای طراحی و ساخت کابینت

۱- جنس یا مواد اولیه

طراحی و ساخت کابینت های آشپزخانه شامل دو مرحله می شود. یکی از این مراحل، تهیه مواد اولیه مرغوب جهت ساخت بخش های مختلف یک کابینت است که می تواند شامل انواع مختلفی باشد. توجه به جنس کابینت باعث افزایش کیفیت سیستم کابینت های آشپزخانه می شوذ که علاوه بر عمر و دوام بیشتر آنها، جلوه و زیبایی دکوراسیون منزل خود را نیز ارتقا می بخشید. از جمله جنس هایی که برای ساخت کابینت استفاده می شود شامل موارد زیر است:

  • کابینت چوب: از جمله کابینت های لوکس که در اغلب آشپزخانه های بزرگ بیشتر به چشم می خورد، کابینت های چوبی می باشد. این نوع کابینت ها دارای قیمت بالاتری نسبت به سایر انواع کابینت ها است و نیز مدت زمان بیشتری برای ساخت و نصب آنها لازم می باشد.
  • کابینت های فلز: یکی دیگر از کابینت هایی که شاید امروزه طرفداران چندانی نداشته باشد کابینت های فلزی است چراکه این کابینت ها پس از مدتی دچار تغییر شکل و فرورفتگی هایی شده و احتمال زنگ زدن آنها نیز بسیار زیاد است.
  • کابینت با ام دی اف: یکی از مواد اولیه مرغوب در ساخت کابینت که امروزه استفاده از آن بسیار فراگیر شده است ام دی اف می باشد. این متریال نسبت به چوب دارای قیمت پایین تر و ظاهری شکیل تر بوده و مقاومت بالایی نسبت رطوبت و ضربه از خود نشان می دهد. عمر کابینت های ساخته شده از ام دی اف بسیار بیشتر از سایر انواع کابینت هاست.
  • انواع کابینت با ورق های گلاس: کابینت های گلاس نوع دیگری از انواع کابینت محسوب می شود که دارای ظاهری براق و بسیار زیبا بوده و فضای آشپزخانه را بسیار شاد و دلباز نشان می دهد. گلاس را می توان به عنوان زیرمجموعه ام دی اف بشمار آورد که همانند ام دی اف ضد خش بوده و مات و کدر نمی شود. این نوع کابینت ها دارای قیمت بالاتری نسبت به سایر انواع کابینت می باشد.
  • کابینت های ممبران: کابینت های ممبران یا ۳ بعدی همانند کابینت های چوبی، از جمله کابینت های کلاسیک محسوب می شوند. این نوع کابینت ها تلفیقی از طراحی کلاسیک و مدرن بوده و دارای سبک طراحی خاصی هستند که با کمک یک دستگاه نقش و نگارهای های منبت را بر روی درب و بدنه کابینت اجرا می کنند.

۲- استانداردهای کابینت در مرحله طراحی

پس از بررسی جنس کابینت، مرحله دیگر ساخت کابینت، طراحی بر طبق استانداردهای در نظر گرفته شده و محل نصب کابینت می باشد. هزینه نصب کابینت در اصل مربوط به استاندارد ها نیز می باشد اما همانطور که در اوایل متن ذکر شده در بسیاری از موراد میتوانید به عنوان تخفیفات ویژه فصلی از امپریال کابینت، هزینه نصب را به صورت رایگان دریافت کنید. پس از اطمینان از جنس و نحوه ساخت کابینت، نوبت به استانداردهای طراحی می رسد که توجه به موارد زیر بسیار قابل اهمیت می باشد:

  • ارتفاع استاندارد کابینت آشپزخانه
  • متراژ آشپزخانه و دیوارهای آن
  • نسبت اندازه شیرآب و سینک ظرفشویی
  • اندازه استاندارد وسایل مختلف آشپزخانه (یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و …)

حراج لوازم جانبی آشپزخانه | فروش لوازم جانبی کابینت آشپزخانه در دفتر تا 50 درصد تخفیف

Instagram

Instagram has returned invalid data.
Call Now Buttonتلفن: ۶۶۱۲۹۵۰۱